پروتز زیبایی

 پروتز زیبایی چیست؟

در گذشته پروتزها با هدف بازگرداندن عملکرد عضو از دست رفته بدون در نظر گرفتن شکل ظاهری آن و یا ایجاد ظاهری طبیعی استفاده می شدند.

پیشرفت در مواد و فن آوری توانسته پروتزهایی شگفت انگیز با ظاهر طبیعی را در اختیار کاربران اندام مصنوعی قرار دهد. افرادی که دچار قطع عضو جزئی دست و پا یا قطع یکی از انگشتان پا یا دست شده اند و چاره ای برای اصلاح این مشکلات نداشتند، اکنون می توانند گزینه های خود را بازنگری کرده و از پروتزهای زیبایی برای اصلاح وضعیت خود استفاده نمایند.

پس از قطع عضو، بیماران باید در نظر بگیرند که کدام پروتز مورد استفاده آنهاست و برای سطح فعالیت و شیوه زندگی آنها مناسب است. افراد دچار قطع عضو امروزه می توانند از میان پروتزهای عملکردی، پروتزهای زیبایی و یا ترکیبی از هر دو، پروتز مورد نظر خود را انتخاب نمایند. برای مثال در انتخاب پروتز بازو، اگر تاکید بیشتری بر روی ظاهر و راحتی کاربر وجود داشته باشد، می توان از پروتزهای بازوی انفعالی استفاده نمود که ظاهری طبیعی و رضایت بخش دارند. با این حال، عملکرد بازوی انفعالی محدود به پشتیبانی متقابل ساده در هنگام دست زدن به اشیاء است.

پیشنهاد مطالعه
انواع مختلف محصولات بریس

پروتزهای زیبایی هنر ساخت اندام پروتزی است که کاملا طبیعی به نظر می رسند. گاهی اوقات پروتز زیبایی به یک پوشش با قابلیت جابجایی مانند یک دستکش اشاره دارد که بر روی دست مصنوعی قرار می گیرد و یا جوراب های رنگ گوشتی که بر روی پروتز پا قرار می گیرند.

امروزه پروتزهای زیبایی تا حدی پیشرفت کرده اند که گاهی شناسایی عضو مصنوعی از عضو واقعی دشوار است و نمی توان با قطعیت گفت که پا، دست یا بازو مصنوعی است. جدیدترین پروتزهای زیبایی از اوریتان و سیلیکون ساخته شده اند، در حالی که سبک های قدیمی تر معمولا از نوعی وینیل به نام PVC استفاده می کردند.

خواص بی نظیر سیلیکون باعث می شود تا راحتی فوق العاده و سطحی بدون درز با ظاهری تا حد ممکن نزدیک به ظاهر طبیعی عضو برای کاربران فراهم گردد. پروتزهای سیلیکونی همچنین می توانند مزایای عملکردی قابل توجهی را ارائه دهند.

شکل ظاهری هر پروتز سیلیکونی برحسب ویژگی های منحصر به فرد کاربر طراحی می شود. رنگ، رنگدانه و شکل اندام می تواند با همه جزئیات مورد نظر شبیه سازی شده و منجر به ایجاد ظاهری طبیعی و منحصر به فرد شود. یکی دیگر از مزایای پروتز سیلیکونی نبودن درز بین پروتز و اندام است، که می تواند بازیابی زیبایی فردی را افزایش دهد و مرز میان پروتز و بدن محو شود.

پیشنهاد مطالعه
تشخیص شکستگی مهره توراسیک

پروتزهایی که در حال حاضر شما می توانید از استفاده کنید طوری طراحی شده اند که هم عملکرد مورد نظر را فراهم میاورند و هم ظاهری بسیار طبیعی دارند.

اگر بخواهید پروتز خود را با اجزای دیگر بدن مطابقت دهید، می توانید از یک پوشش مشابه به اندام اصلی بر روی پروتز خود استفاده نمایید. یا اگر یکی از انگشتان دست یا پا را از دست داده باشید، با پروتز سیلیکونی سفارشی می توانید در جای انگشت از دست رفته، پروتزی شبیه به بقیه انگشت ها قرار دهید.

همه جزئیات به صورت دستی به پروتز اضافه می شوند تا مطابق آناتومی بدن شما شوند. در واقع، جزئیات پروتز پوششی یا پروتز سیلیکونی شامل موها، رگ ها، تتو ها و لک و خال های بدن در نظر گرفته شده و به قدری به پوست طبیعی شما شبیه می شود که دیگران از دیدنش شگفت زده خواهند شد. حتی می توان از ناخن های اکریلیک واقع گرایانه استفاده می شود که قابل رنگ آمیزی هستند.

پیشنهاد مطالعه
شکسته شدن مچ دست

برای ساخت پروتزهای زیبایی مهندسی و پزشکی و هنر با هم آمیخته می شوند. دو مرحله در ساخت پوست های سیلیکونی وجود دارد. ابتدا از پوست اطراف الگوبرداری می شود. از این الگو برای ایجاد یک پوشش ساخته شده از لاستیک سیلیکونی انعطاف پذیر و شفاف که با بافت و شکل پوست شما مطابقت دارد، استفاده می شود.

در طول مرحله دوم به پوشش ساخته شده، شکل ظاهری شبیه به بافت طبیعی داده می شود و شما می توانید در فرایند تطبیق رنگ حضور داشته باشید تا بتوان نتایج رضایت بخشی برای شما در فرایند تنظیم رنگ پوست فراهم آورد. با استفاده از تطبیق رنگ سفارشی، سازنده پروتز با هنر و دقت خاصی داخل سیلیکون را رنگ می کنند تا پوستی مشابه پوست بدن شما شبیه سازی شود. از آنجایی که رنگ روی سطح نیست، پوشش ها نمی توانند با آب، مواد شوینده یا خراش آسیب ببنند. ناخن های اکریلیک نیز برای رسیدن به شکل ظاهری تا حد امکان طبیعی طراحی می شوند.

پیشنهاد مطالعه
ارتوزهای اندام تحتانی

شکل  اندام مصنوعی براساس تصور اندام بدن شخص طراحی می شود به طوری که می توان گفت کاملا شبیه به قطعه ای تکمیل کننده برای تصور کلی بدن فرد است. طراحی سطح با قلم مو می تواند تغییرات ظریف رنگ، به ویژه در اطراف مفصل ها و کف دست را به وجود آورد. انگشتان دست و پا می تواند ناخن های اکریلیک با قوس پایین در پایه و سر ناخن سفید داشته باشند. همانطور که گفته شد جزئیاتی مانند رگ ها، لک ها،خال ها، موها و حتی تتوها هم اکنون به طور معمول به عنوان بخشی از پروتز زیبایی در نظر گرفته می شوند تا ظاهری کاملا طبیعی برای عضو مصنوعی ایجاد کنند.

کلینیک تخصصی ارتوپدی فنی پویا طب

ارتوتیست احسان سجادی

جهت اطلاع از آدرس و ساعات کاری به بخش تماس با ما مراجعه نمایید.

پیام بگذارید